ДБ се разграничи от ПП и за промените в Изборния кодекс
ПП-ДБ се разцепи и по линия на промените в Изборния кодекс. Двете части на коалицията са предложили два различни законопроекта за поправки на кодекса, съобщава clubz. Това се случва, след като в ПП-ДБ подходиха по различен начин и към ГЕРБ във връзка с преговорите за съставяне на правителство. От „Демократична България“ започнаха срещи с ГЕРБ-СДС, докато „Продължаваме промяната“ решипха да стоят в страна.
Депутати само от ДБ вчера са внесли проектопромени в ИК, които предвиждат преброителни центрове и сформиране на преброителни комисии, отговарящи за преброителни участъци, както и установяване на гласовете, подадени с бюлетини от машина, чрез разпечатване на машинен протокол от системата на специализираните устройства за гласуване.
С това се иска връщане на машинния протокол. От ДБ оставят и опцията за гласуване с хартиена бюлетина.
Проектът предвижда създаване на преброителна комисия за общини с гласоподаватели, включени в избирателния списък, до 20 000 души. Ако броят на избирателите по списък в общината надхвърля 20 000, тя се разделя на преброителни участъци, в които има до 20 000. Към всеки участък се създава преброителна комисия. Броят на членовете на тези комисии да е равен на броя на членовете на съответната общинска избирателна комисия, предлагат от ДБ.
Членовете на СИК след приключване на изборния ден запечатват отвора на избирателната кутия с бюлетините със защитна лента, която има уникален номер, който се записва в протокола на СИК при приемане и предаване на изборните книжа. Избирателната кутия е защитена с пломби за еднократна употреба. Едва след получаването на всички кутии с бюлетини за съответния преброителен участък членовете на преброителната комисия пристъпват към броене на бюлетините, като в протокол се отчитат резултатите на база преброителен участък. Обобщаването на данните за гласуване с бюлетина и машинно се извършва от Районна избирателна комисия/Общинска избирателна комисия. Процесът на работа на преброителната комисия може да се проследи чрез видеонаблюдение, включително чрез пряко телевизионно излъчване.
СИК няма да отчита вече нито гласовете по партии и коалиции, нито преференциите. По отношение на машинния вот пък само ще се броят разписките - съответстват ли те на броя гласоподаватели, гласували с машина и на общия брой от протокола, предлагат от ДБ.
Законопроектът на ДБ предвижда и провеждане на целогодишни мероприятия за обучение и повишаване на информираността на гражданите за гласуване в чужбина.
Целта е да се гарантира максимално широка публичност и прозрачност при обработката на изборните резултати и по този начин да се повиши доверието на обществеността в изборния процес, посочват в мотивите си вносителите.
От своя страна ПП съобщиха, че са внесли свой законопроект за промени в ИК. Той целял повишаване на доверието в изборния процес и гарантиране в максимална степен, че гласовете на българските граждани ще бъдат отчетени според тяхната свободна воля. От ПП предлагат да отпадне изцяло ръчното броене на гласовете, като се въвеждат оптични сканиращи машини, с които ще се отчита вотът от хартиените бюлетини. Гласуването с машини се отчита чрез протокола, генериран от самата машина.
Въвеждат се сканиращи устройства за документите за самоличност на избирателите и електронна система за отразяване в списъка, която се актуализира в реално време и не позволява повторното гласуване на друго място.
Съставът на Централната избирателна комисия се променя след всеки проведен избор, за да се гарантира справедливо представителство на политическите сили.
Секционните избирателни комисии няма да извършват преброяване нито на хартиените бюлетини, нито на т.нар. бюлетини от машинно гласуване.
Преброяването ще се осъществява от оптичните устройства за сканиране и от електронната машина за гласуване, като така се избягва човешката грешка или незаконно манипулиране на изборния резултат.
Протоколите от оптичните устройства за сканиране и от електронната машина за гласуване ще се разпечатват веднага след края на изборния ден и ще се прикрепят към протокола на секционната избирателна комисия, което според вносителите ще спести много време и труд на членовете на комисията и ще гарантира точността на отчетените данни.
Оптичните устройства за сканиране и отчитане на гласовете от хартиените бюлетини и техните операционни системи са държавна собственост, която се придобива и управлява от Централната избирателна комисия, посочват от ПП.
Това е четвъртият проект за изменения в ИК, внесен в този парламент. Другите са на "Има такъв народ" и "Възраждане". Този на ИТН сменя сегашните машини за гласуване със сканиращи устройства. И „бори“ т.нар. мъртви души с осъвременяване на избирателните списъци с данните от последното преброяване на населението. Тъй като на практика то обхваща само живеещите на територията на България, от списъците би следвало да изпаднат сънародниците ни в чужбина. Оставена е все пак опцията за дописването им.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/politika/db-se-razgranichi-ot-pp-i-za-p/